Szpitalna 3a 59-400 Jawor
Powrót

25 urodziny CDT MEDICUS

Dodano: 20.07.2017 r.

 


 


25 LAT CDT MEDICUS

 

Zdarzało się też, że musieliśmy dowozić konsultantów profesorów do naszych pacjentów. Któregoś razu czekałem w Zabrzu pod kliniką na prof. Zbigniewa Religę, by go przywieźć do Lubina. Z godziny na godzinę oczekiwanie przedłużało się, bo profesor wciąż operował. Nie wiedziałem, co robić. Zadzwoniłem do Lubina i koniec końców zapadła decyzja, by oczekujących  pacjentów przywieźć do Zabrza wynajętym autobusem. Tak też się stało i profesor wszystkich dowiezionych przyjął  – wspominał wiceprezes Jacek Worobiec podczas jubileuszowej gali.

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

 Kiedy w marcu 1992 r. rozpoczęła działalność pierwsza w woj. legnickim niepubliczna  przychodnia CDT Medicus, media informowały o tym wydarzeniu jak o ciekawostce. Nie dowierzano, że prywatna spółka medyczna zdoła przetrwać, a proponowany przez nią nowoczesny model ochrony zdrowia spotka się z tak dużym odzewem środowiska. A jednak, w miarę rozwoju, medyczny zarząd spółki w składzie: Artur Kwaśniewski (prezes) Jacek Worobiec (wiceprezes), Jan Dudziak (wiceprezes) zadziwiał dynamizmem, trafnością decyzji, zdolnością do podejmowania ryzyka i umiejętnością dostosowania się do zmian na rynku ochrony zdrowia. Pacjenci, szukający pomocy w CDT Medicus, szybko dostrzegli wysoką jakość oferowanych usług medycznych. W trwającej ćwierć wieku batalii o coraz wyższe standardy opieki nad pacjentem nie brakowało sukcesów.Dzisiaj Medicus, jest zahartowanym w przeciwnościach podmiotem i jednym z ważniejszych centrów medycznych regionu dolnośląskiego. 10 czerwca w lubińskim CK Muza odbyła się z okazji 25 lecia CDT Medicus uroczysta gala urodzinowa wraz z bankietem. Dopisali obecnością przedstawiciele władz samorządowych Lubina, Polkowic, Chocianowa, Jawora, Męcinki przedstawiciele lokalnych uczelni, prezesi współpracujących z CDT spółek, m.in.: Lubinpex, CCC, Toyota Lubin Dobrygowski, Auto Salon Świtoń-Paczkowski, Urbex oraz liczne grona przyjaciół, pracowników i współpracowników.

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

Niełatwe początki 

Jubileuszową uroczystość rozpoczęto filmową prezentacją dokonań firmy, a następnie sceną zawładnęli prezesi zarządu: Artur Kwaśniewski i Jacek Worobiec, którzy odtwarzali z pamięci 25-letnią historię firmy.

Wizja niepublicznego ZOZ konkretyzowała się już w 1991 roku. Jej współautorami byli lekarze: Czesław Klemaszewski i Artur Kwaśniewski oraz prawnik Kazimierz Seredyszyn.

Przy wsparciu firmy Budex, która zaufała medykom, wnosząc na start i rozwój spółki ponad 70 procent kapitału założycielskiego, 24 lutego 1992 roku powołany został pierwszy w dawnym woj. legnickim NZOZ, a jego organem założycielskim została spółka pod nazwą CDT Medicus.

– Zaczynaliśmy działalność na tyłach apteki przy Armii Krajowej. Bardzo szybko okazało się, że jest ciasno i brakuje pomieszczeń na gabinety. Józef Skrzypczak, „medicusowy Dobromir”, wpadł na genialny pomysł nadbudowania piętra nad apteką. Była to pierwsza poważniejsza inwestycja a zarazem ryzykowne wyzwane, przede wszystkim z powodu braku pieniędzy. Musieliśmy się natrudzić, by nasze małżonki podpisały weksle w banku na 70 tys. USD. Stanowiło to dla nas wówczas kosmiczną sumę, ale dzięki niej zbudowana została pierwsza przychodnia przy Armii Krajowej – wspomina wiceprezes Jacek Worobiec.

– W pierwszym roku działalności CDT Medicus miał wpływy w wysokości 5 tys. zł, ale już w 1998 roku przychód wzrósł do 1 mln zł. W 2006 roku wpływy wzrosły do 10 mln zł, w roku 2009 do 20 mln zł, w 2014 osiągnęły poziom 30 mln zł, a w 2016 aż 40 milionów zł –kontynuował prezes Kwaśniewski. – Staramy się ten trend podtrzymywać, powiększając z roku na rok naszą ofertę. A to oznaczało dalszy wzrost liczby specjalistów i kolejne inwestycje.

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

To prawda, od początku w firmie kładziono nacisk na rozwój specjalistyki i bazy diagnostycznej. Jednym z pierwszych nabytych urządzeń do diagnostyki był ultrasonograf Toshiba, zakupiony w Poznaniu. Co prawda używany, bo zakup na rynku nowego urządzenia graniczył z cudem, ale miał bardzo dobry obraz i lekarze Jan Dudziak i Andrzej Warchoł pracowali na nim kilka lat.

Pierwszy gastroskop pediatryczny przywieziony został w walizce, dzięki Budeksowi, który na ten cel wyłożył pieniądze.

– Pamiętam jak dziś, było to drogie i bardzo subtelne urządzenie, które umożliwiało wykonywanie badania gastroskopowego w sposób mniej drażniący. Dzięki temu, nie wiem czy słusznie, wraz z aparatem zyskałem opinię bardzo delikatnego lekarza – uzupełniał Jacek Worobiec.

– Początkowo personel liczył zaledwie 9 osób (pięciu lekarzy i cztery pielęgniarki). Od zawsze jednak stawialiśmy na wysokiej klasy specjalistów – informował prezes Kwaśniewski. Pierwsi profesorowie, którzy już od 1994 roku współpracowali z CDT Medicus to prof. Zbigniew Religa - kardiochirurg oraz prof. Jeremi Czaplicki- specjalista z zakresu okulistyki, pionier badań nad grasicą.

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

W tamtym czasie nieraz trzeba był dowozić konsultantów profesorów do pacjentów w Lubinie, ale zdarzało się też i odwrotnie.

 – Któregoś razu czekałem w Zabrzu pod kliniką na prof. Religę, by go przywieźć do Lubina. Z godziny na godzinę moje oczekiwanie przedłużało się, bo profesor wciąż operował. Nie wiedziałem, co robić. Zadzwoniłem do Lubina i koniec końców zapadła decyzja, by oczekujących  pacjentów przywieźć do Zabrza wynajętym autobusem. Tak też się stało i profesor wszystkich dowiezionych przyjął – dodawał Jacek Worobiec.

 

Milowy krok

W strategii rozwoju spółka CDT Medicus zakładała od samego początku wychodzenie z usługami medycznymi w teren, tam gdzie opieka zdrowotna często niedomagała. Już w 1999 roku Medicus znalazł się na rynku medycznym Jawora. W celu rozpoczęcia działalności zakupili starą przychodnię przy ul. Kuzienniczej. Kolejnym krokiem było uruchomienie poradni specjalistycznych przy ul. Moniuszki, a potem, w końcówce lat 90., rodziły się kolejne pomysły na rozbudowę starych lokalizacji.

– Szybko zorientowaliśmy się, że na ryku zdrowia w regionie jest sporo miejsca, toteż trzeba energicznie iść do przodu – podkreślał wiceprezes Worobiec. – Milowym krokiem była decyzja o budowie przychodni przy ul. Leśnej 8 w Lubinie. Budowę powierzono firmie Urbex. Prowadzenie robót na niewielkim placu, przy natężonym ruchu ulicznym, nie było łatwe, także znaczne skomplikowanie czterokondygnacyjnej konstrukcji przysparzało problemów. Niektóre z prac wymagały dodatkowego przeszkolenia, gdyż nowy obiekt medyczny musiał spełniać odpowiednie normy jakościowe (dodatkowe utrudnienia wynikały również z konieczności ułożenia przeróżnych instalacji do aparatury medycznej). W 2003 roku przychodnia przy Leśnej 8 stanęła przed pacjentami otworem.

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

Dwa lata później Medicus zakupił w Chocianowie budynek po żłobku i zaadaptował go na potrzeby przychodni. Po kolejnych dwóch latach ruszyła rozbudowa obiektów przychodni w Chocianowie, gdzie dzięki temu przy przychodni powstała również przyjazna apteka, w której mieszkańcy Chocianowa mogą zaopatrywać się w lekarstwa po cenach konkurencyjnych. Ku wygodzie mieszkańców w Szklarach Dolnych powstał punkt lekarski. Ruszył również remont przychodni przy Armii Krajowej w Lubinie.

– Mieliśmy też ambitne plany rozwojowe w sferze laboratoryjnej i specjalistycznej. Chcieliśmy stworzyć pod dachem CDT Medicus kompleksową opiekę nad pacjentem, począwszy od pierwszej wizyty u lekarza POZ, poprzez specjalistę i pracownie diagnostyczne aż po wykonanie zabiegu na oddziale szpitalnym – opowiadał Jacek Worobiec. – Od 2008 roku dojrzewały decyzje o konieczności budowy szpitala. Jedyną możliwością było „doklejenie” przyszłego budynku szpitala do przychodni przy ul. Leśnej. Razem z Arturem stworzyliśmy koncepcję funkcjonalną, którą architekt Józef Kordas przetworzył i zrealizował na papierze.

25 LAT CDT MEDICUS

25 LAT CDT MEDICUS

Niepubliczny Szpital CDT Medicus budowały firmy: ZUW Urbex, a także ścinawski Budmel. W 2010 roku szpital rozpoczął działalność, a w styczniu 2011 roku wykonano pierwsze zabiegi na pierwszym bloku operacyjnym.

– Dzięki tej ostatniej inwestycji udało nam się zapewnić naszym pacjentom kompleksowe usługi medyczne. Pacjenci w jednym miejscu mają lekarza POZ, specjalistów, a także laboratorium, pracownię histopatologiczną, fizykoterapię, pracownie obrazowe rtg, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego i w razie potrzeby blok operacyjny – podkreślał wiceprezes Worobiec. Ostatnim etapem inwestycji przy ul. Leśnej 8 było oddanie segmentu D, gdzie ulokowany został dział Medicus Uroda.

 

W jednym miejscu całość usług

Kolejne inwestycje, związane z poprawą jakości i kompleksowości usług, dotyczyły również Jawora.

Po tym jak CDT Medicus stał się strategicznym udziałowcem Jaworskiego Centrum Medycznego, w drugiej połowie 2010 roku rozpoczęto remont starego szpitala jaworskiego z przeznaczeniem na nowoczesną przychodnię z zapleczem szpitalnym. Pierwszym efektem było uruchomienie oddziału pediatrycznego, zaliczanego do najbardziej nowoczesnych na Dolnym Śląsku. Następnie na kolejne, oddane po remoncie, kondygnacje przeniesiono przychodnię CDT Medicus z ul. Kuzienniczej, ulokowano gabinety

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

POZ, nowoczesną pracownię tomografii komputerowej, pracownie USG, RTG a także poradnie specjalistyczne. Najwyższe piętro zajął Zakład Opieki Długoterminowej, który, pomimo braku finansowania z NFZ, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na tej samej kondygnacji spółka JCM planuje uruchomić Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, jako zaplecze dla oddziałów szpitalnych. Cała inwestycja pozwoliła połączyć prowadzone przez CDT Medicus usługi z zakresu POZ i specjalistyki z dawną bazą szpitala powiatowego. Usługi świadczone przez JCM i Medicus zostały scentralizowane w jednym kompleksie budynków. Podobnie jak w Lubinie, pacjenci w jednym miejscu mają dostęp do całości świadczeń, poczynając od opieki podstawowej, poprzez specjalistkę, diagnostykę aż po leczenie szpitalne.

 

Wybrali niezależność

Wraz z rozwojem firmy zatrudnienie w oczywisty sposób rosło. Jednak największy przyrost kadrowy nastąpił z chwilą oddania do użytku szpitala CDT Medicus. Nowa placówka wymagała zwielokrotnionej obsady, zarówno jeśli chodzi o personel medyczny jak i niezbędnych specjalistów w dziedzinie np. analityki laboratoryjnej, rehabilitacji, ratownictwa medycznego, a także wykwalifikowanych sekretarek medycznych i obsługi technicznej obiektu. W 2010 roku zatrudnialiśmy 129 lekarzy, 67 pielęgniarek, 23 sekretarki medyczne, 15 laborantów i 11 rehabilitantów – wylicza Artur Kwaśniewski. – Dzisiaj w CDT Medicus pracuje blisko 450 osób, w tym 53 pielęgniarki medyczne, a w całej grupie kapitałowej CDT MEDICUS – 921 osób.

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

W 2010 roku, po wybudowaniu Szpitala CDT Medicus, zarząd spółki był zdecydowany zrobić wszystko, aby szpital mógł nieść pacjentom możliwie najpełniejszą pomoc.

– Udało się nam to osiągnąć poprzez rozwój kolejnych działalności diagnostycznych i budowę nowego laboratorium w Jaworze (laboratorium pod kierownictwem Ewy Mach zajęło I miejsce w Polsce w ocenie parametrów układu nerkowo-moczowego). Aby samodzielnie i kompleksowo pomagać chorym, zakupiliśmy tomograf komputerowy, choć w Lubinie w tym czasie funkcjonowały już dwa takie urządzenia i niektórzy patrzyli na nas ze zdziwieniem. Uważamy, że decyzja nasza była słuszna, bo przyniosła nam również w tym zakresie samowystarczalność i niezależność. Dzisiaj dysponujemy własnym laboratorium analitycznym, działem diagnostyki obrazowej (m.in. ze 128- rzędowym tomografem, rezonansem magnetycznym) jak również kilkunastoma ultrasonografami dedykowanymi każdemu specjaliście, a także laboratorium histopatologicznym i blokiem operacyjnym, który w dalszym ciągu zamierzamy unowocześniać – opowiadał wiceprezes.

 

Umacniają pozycję

W czasie 25 lat działalności Medicus zyskał  nie tylko zaufanie społeczności ale i wielu firm medycznych regionu. Niektóre z nich uznały, że z wsparciem CDT Medicus będzie łatwiej funkcjonować na rynku zdrowia.

– Współpraca z innymi firmami branży medycznej była zbieżna ze strategią rozwoju naszej spółki. W efekcie przed dziesięcioma laty doszło do utworzenia Grupy Kapitałowej CDT Medicus. Dzisiaj w jej skład wchodzi sześć spółek: Medicus Nieruchomości,

Centrum RFD, Jaworskie Centrum Medyczne, Centrum Medyczne w Legnicy, Ośrodek Medycyny Pracy w Lubinie oraz Alab - M – najmłodsza spółka w rodzinie CDT Medicus – będąca pracownią badań cytologicznych i histopatologicznych – podsumowywał prezes Kwaśniewski.

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

Z początkiem roku w naszym kraju powstała spółka akcyjna - GRUPA MEDYCYNA POLSKA, skupiająca sieć małych, dobrze wyposażonych prywatnych przychodni i szpitali. CDT Medicus jest jej współzałożycielem. Grupa ta ma scalić  z całej Polski prywatnych świadczeniodawców, by nie tylko nie dać się wyeliminować z rynku ochrony zdrowia, ale by umocnić swoją pozycję.

Retrospekcję 25-letniej historii spółki zwieńczyło uhonorowanie okolicznościowymi statuetkami najbardziej zasłużonych i długoletnich pracowników. Trzy najdłużej pracujące pielęgniarki: Danuta Małysa, Longina Buchaniec i Mieczysława Walter otrzymały szczególne wyróżnienia. W końcowej części wspomnień nie obyło się też bez wzruszających podziękowań dla małżonek prezesów, wspierających swoich budowniczych CDT Medicus przez minione 25 lat. 

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

25 LAT CDT MEDICUS

25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS
   
25 LAT CDT MEDICUS 25 LAT CDT MEDICUS

 

 

 

W finale gali koncertował  Grzegorz Turnau, którego aranżacje  i śpiew nagradzano długimi i rzęsistymi brawami. Jubileuszowe spotkanie zakończył bankiet, podczas którego wspomnieniom nie było końca.

Facebook
Facebook
Aktualności Nasi specjaliści Media o nas