Szpitalna 3a 59-400 Jawor
Powrót

Rwa kulszowa a osteopatia, czyli jak wyeliminować źródło bólu?

Dodano: 05.10.2017 r.

 

 


RWA KULSZOWA A OSTEOPATIA, CZYLI JAK WYELIMINOWAĆ ŹRÓDŁO BÓLU


 

Za pomocą odpowiednio dobranej terapii osteopatia dociera do pierwotnych przyczyn schorzenia, pobudza organizm do samoregulacji, a tym samym „zmusza” do powrotu na właściwe tory.

Rozmowa z Piotrem Balcerzakiem, mgr. fizjoterapii, osteopatą z lubińskigo CDT Medicus.

 

Co dokładnie kryje się za sformułowaniem: rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to termin na określenie objawów bólu nogi, który może być połączony z mrowieniem, drętwieniem lub osłabieniem. Objawy rwy kulszowej mogą pojawić się nagle, na przykład gdy po coś sięgamy, wstajemy szybko z łóżka czy gdy dźwigamy ciężkie przedmioty. Ból może przebiegać wzdłuż nerwu kulszowego (najdłuższego i największego ze wszystkich nerwów naszego ciała), czyli od pośladka w dół po tylną części nogi.

Jak odczuwany jest ten ból?

Osteopatia Piotr Balcerzak

Często manifestuje się ostrym, kłującym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wiąże się to głównie z podrażnieniem lub uciskiem nerwu kulszowego, który tworzą korzenie nerwowe zlokalizowane w odcinkach lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa. W tych miejscach ból jest więc najbardziej odczuwalny, jednak promieniuje on przez tylną część uda aż do palców stóp. Zdarza się również, że poza ostrym bólem pacjent odczuwa drętwienie czy nawet niedowłady mięśni. W stanie ostrym ból może być tępy, piekący dający duży dyskomfort. Czasem pacjenci opisują dolegliwości jako nagłe „porażenie prądem" w czasie ruchu. Nerw kulszowy jest bardzo długim nerwem, dlatego może być wiele miejsc na jego przebiegu powodujących podrażnienie lub stan zapalny.

Zmiany dyskowe takie jak przepukliny lub wypukliny mogą wywołać nacisk na nerw kulszowy i wywołać bóle kręgosłupa oraz rwę kulszową.
Przemieszczenie kręgów lędźwiowych oraz zmiany zwyrodnieniowe również wpływają na kompresję nerwu kulszowego.
Zbyt mocno napięty mięsień gruszkowaty, położony głęboko w pośladku również może wywierać nacisk na nerw kulszowy. Wtedy rwa kulszowa obejmuje pośladek i udo.
Często powodem rwy kulszowej mogą być problemy trzewne.

Kto jest najbardziej narażony na rwę kulszową?

Dolegliwości te częściej można spotkać u mężczyzn niż u kobiet i dotyczą one niemal każdej grupy wiekowej. Przeszywający ból może się nasilać przy napięciu mięśni brzucha (np. podczas kaszlu), uniesieniu wyprostowanej kończyny czy nawet przy zgięciu głowy.

Warto też dodać, że osobom zmagającym się z rwą kulszową nie sprzyja brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia czy nadwaga. Każde ograniczanie ruchomości kręgosłupa może nie tylko znacznie pogorszyć samopoczucie pacjenta, ale też wpłynąć na problemy w codziennym funkcjonowaniu i trudności, np. przy podniesieniu przedmiotu z podłogi.

Nie zapominajmy jednak, że nawet osoby aktywne fizycznie mogą zmagać się z tym schorzeniem, np. w wyniku przebytych urazów.

Na dolegliwości związane z rwą kulszową mogą też narzekać kobiety w zaawansowanej ciąży, bowiem dochodzi u nich do przesunięcia miednicy, ich kręgosłup jest niewłaściwie obciążony, a także przesuwa się środek ciężkości.

Kiedy dopada rwa kulszowa, jak ją leczyć?

Zazwyczaj przy rwie kulszowej podaje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy rozkurczowe. Nie daje to jednak pełnej gwarancji na wyeliminowanie ostrego bólu i związanego z nim dyskomfortu. Co więcej, ustąpienie bólu nie oznacza całkowitego wyleczenia. Najlepszym sposobem na rozprawienie się z bólem i towarzyszącymi mu dolegliwościami może okazać się pomoc osteopaty.

Na czym polega pomoc osteopaty?

Osteopata za pomocą odpowiednio dobranej terapii dociera do pierwotnych przyczyn schorzenia, pobudza organizm do samoregulacji, a tym samym „zmusza” go do powrotu na właściwe tory. W tym celu osteopata stosuje nieinwazyjne technikami manualne, po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, analizie jego historii „chorobowej” oraz dostępnej dokumentacji medycznej. Wszystko po to, aby odnaleźć źródło nasilającego się bólu i przywrócić prawidłową motorykę, bez narażania ciała na kolejne przeciążenia.

Osteopatia Piotr BalcerzakJakie są efekty?

Zastosowanie technik manipulacyjnych pozwala na rozluźnienie stawów i tkanek miękkich, co z kolei zmniejsza odczuwanie bólu i pobudza organizm do samoregeneracji. Osteopata nie tylko rozmasowuje miejsce bólu, zmniejszając tym samym dyskomfort pacjenta, lecz przede wszystkim eliminuje źródło problemu. Pomaga przywrócić odpowiednią ruchomość kręgosłupa, koryguje też postawę ciała pacjenta łącznie ze zmianami miednicy.

Czy te techniki manualne są bezpieczne?

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Osteopatia wpływa na naturalne procesy organizmu bez potrzeby stosowania dodatkowych bodźców. Można ją stosować zarówno przy ostrych, jak i przewlekłych dolegliwościach bólowych. Zabiegi są bezbolesne, terapia obywa się zupełnie bez leków i suplementów diety, dolegliwości są eliminowane, a nie „wyciszane”. Dodatkowym plusem jest brak granic wiekowych – osteopaci pracują z osobami w każdym wieku, a terapie są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Osteopata to nie czarodziej, który sprawi, że ból zniknie, ale specjalista, który zmobilizuje organizm do samuzdrowienia, wykorzystując jego naturalne mechanizmy.

W jaki sposób sam pacjent może sobie pomóc?

Niezwykle pomocne są np. regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa, które z powodzeniem mogą być wykonywane w warunkach domowych. Regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiec dolegliwościom występującym przy rwie kulszowej. Ważne również, aby odpowiednio podnosić ciężkie przedmioty, bez narażania kręgosłupa na kontuzje oraz zadbać o odpowiednią postawę ciała przy siedzącym trybie pracy.

Należy pamiętać, że silny, promieniujący ból, odczuwany w kończynie dolnej może mieć też inne przyczyny. Warto udać się do specjalisty, który wykona RTG, rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy w celu ewentualnego wyeliminowania innych schorzeń. Bagatelizowanie długotrwałego bólu może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia nerwu.

 

Tagi

rwa kulszowa

osteopatia

Piotr Balcerzak

ucisk nerwu kulszowego

wypukliny kręgosłupa

Facebook
Facebook
Aktualności Nasi specjaliści Media o nas